Hrvatska filologija u interkulturnom kontekstu
Doktorski studij Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Čitanje medija
Književnoznanstveni modul
Nositeljica predmeta: Reana Senjković-Svrčić
Status predmeta: izborni
Semestar: 1–5
ECTS: 3
Uvjeti za upis: nema uvjeta
Oblici nastave: predavanja i seminari
Obveze studenata: redovito pohađanje nastave
Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata: pisani rad na temu povezanu s predmetom
Praćenje kvalitete nastave: samovrednovanje nastave i anketiranje polaznika
Sadržaj predmeta
Teorije čitanja medija. Medij masovnog komuniciranja. Imaginacija i subjektivnost u postelektronskome svijetu. Industrije kulture (Adorno i Horkheimer). Interpretativna kooperacija (U. Eco). Življena kultura i struktura osjećaja (R. Williams). Višestruke modernosti (Eisenstadt). Tekuća modernost (Z. Bauman). Hibridizacija (H. Bhabha)
Opis predmeta
Kolegij zastupa tezu prema kojoj su sva znanstvena istraživanja, a posebice humanističkih i društvenih znanosti, pa tako i istraživanja predmeta koji pripadaju povijesti, a ne samo suvremenosti neke kulture, u bitnome određena kontekstom iz kojega se provodi istraživanje. Zbog neporecivoga djelovanja tzv. „medija masovnoga komuniciranja“ na rad imaginacije i oblikovanje subjektivnosti u postelektronskome svijetu (A. Appadurai) kolegij donosi, kronološki i problemski, uvid u teorije „čitanja medija“ te detaljnije obrazlaže pristupe koji su se okupili u tzv. kulturalnostudijskim te kulturnoantropološkim istraživanjima „medija i komunikacija“, i one koji su iz njih proizašli. Propituje koncepte kao što su industrije kulture (Adorno i Horkheimer), interpretativna kooperacija (U. Eco), življena kultura i struktura osjećaja (R. Williams), višestruke modernosti (Eisenstadt), tekuća modernost (Z. Bauman), hibridizacija (H. Bhabha) itd.
Ciljevi predmeta
Kronološki i problemski prikazati teorije čitanja medija. Obrazložiti pristupe istraživanju medija i komunikacija.
Očekivani ishodi
Polaznik će kritički vrednovati problematiku teorije čitanja medija, na temelju koje će moći samostalno istraživati predmetnu temu te biti sposoban uključiti se u aktualne rasprave o vezanim konceptima. Usto, kolegij će ga osposobiti za stvaranje novih instrumentarija za istraživanje sličnih problema, odnosno za integraciju vlastitih metoda u širi akademsko-istraživački kontekst.
Literatura
Obvezna
- Durham, Meenakshi Gigi; Kellner, Douglas M., ur. 2001 [2006]. Media and Cultural Studies: Keyworks. Malden: Blackwell Publishing.
- Ginsburg, Faye D.; Abu-Lughod, Lila; Larkin, Brian. 2002. Media Worlds. Anthropology on New Terrain. Berkeley – Los Angeles – London: University of California Press.
Izborna
- Ang, Ian. 1996. Living Room Wars. Rethinking media audiences for a postmodern world. London – New York: Routledge.
- LaCapra, Dominick. 2001. Writing History, Writing Trauma. Baltimore: Johns Hopkins University Press.