Hrvatska filologija u interkulturnom kontekstu
Doktorski studij Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Bački Bunjevci – jezik, kultura, identitet
Jezikoslovni modul
Nositelj predmeta: Petar Vuković
Status predmeta: izborni
Semestar: 1–5
ECTS: 3
Uvjeti za upis: nema uvjeta
Oblici nastave: predavanja i seminari
Obveze studenata: redovito pohađanje nastave
Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata: pisani rad na temu povezanu s predmetom
Praćenje kvalitete nastave: samovrednovanje nastave i anketiranje polaznika
Sadržaj predmeta
Bački Bunjevci: povijest migracija. Jezik, govor, dijalekt. Specifična etnička svijest. Usmena književnost i pučka kultura bačkih Bunjevaca. Bunjevački književnici i umjetnici. Politički i društveni položaj.
Opis predmeta
Bački su Bunjevci (sub)etnička skupina nastanjena u široj okolici Subotice i Sombora u Srbiji te Baje u Mađarskoj. Na to su se područje doselili iz Dalmacije početkom 17. st. Govore novoštokavskom ikavicom i odlikuju se pučkom kulturom nastalom prožimanjem elemenata pastoralno-patrijarhalne dinarske kulture te agrarne panonske. Zbog dugotrajne odvojenosti od ostalih hrvatskih skupina i izloženosti utjecajima drugih nacionalnih kultura, bački su Bunjevci razvili specifičnu etničku svijest te se dio njih danas smatra Hrvatima, dok drugi vjeruju kako predstavljaju samostalnu etničku zajednicu. Kolegij će studente najprije upoznati s oblikovanjem Bunjevaca kao ranonovovjekovne etnije te s bunjevačkim migracijama. Nakon toga bavit će se dijalektom, usmenom književnošću i pučkom kulturom bačkih Bunjevaca. Velika pozornost bit će posvećena njihovu društvenom razvoju i raslojavanju u Ugarskoj, nacionalnom pokretu s kraja 19. st. te položaju u društvenim i političkim prijelomima tijekom 20. st. Bit će predstavljeni i najvažniji bunjevački književnici i umjetnici. Kolegij će biti završen analizom divergentne etničke svijesti bačkih Bunjevaca te njihova političkoga i društvenoga položaja iz gledišta suvremenih pristupa manjinskim pravima. Kolegij je koncipiran interdisciplinarno te će obuhvatiti sadržaje koji po svojem užem određenju pripadaju povijesti, etnologiji, jezikoslovlju, znanosti o književnosti i sociologiji.
Ciljevi predmeta
Uočiti položaj bačkih Bunjevaca u Srbiji i Mađarskoj te prepoznati karakteristike njihova jezika, kulture i identiteta.
Očekivani ishodi
Student će u potpunosti biti upoznat s obilježjima (sub)etničke skupine bačkih Bunjevaca. Moći će raspravljati o aktualnim problemima i pitanjima očuvanja njihova identiteta. U skladu s tim, na praktičnoj razini, moći će sudjelovati u kreiranju jezične politike prema manjinskim enklavama hrvatskog jezičnog areala.
Literatura
Obvezna
- Peić, Marko; Bačlija, Grgo. 1990. Rečnik bačkih Bunjevaca. Novi Sad – Subotica: Matica srpska.
- Sekulić, Ante. 1991. Bački Hrvati. Zbornik za narodni život i običaje Južnih Slavena 52.
- Bačić, Slaven, ur. 2004.-2014. Leksikon podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca 1-12. Subotica: Hrvatsko akademsko društvo.
- Černelić, Milana. 2006. Bunjevačke studije. Zagreb, FF press: Filozofski fakultet, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju.
Izborna
- Sekulić, Ante. 1996. Književnost podunavskih Hrvata u XX. st. Zagreb: Sekcija Društva hrvatskih književnika i Hrvatskog centra P.E.N.-a za proučavanje književnosti u hrvatskom iseljeništvu: Hrvatska matica iseljenika.
- Sekulić, Ante. 2005. Rječnik govora bačkih Hrvata. Zagreb – Subotica: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
- Vulić, Sanja. 2009. Vitezovi hrvatskoga jezika u Bačkoj. Subotica: NIU Hrvatska riječ – Ogranak Matice hrvatske Subotica.